اخبار دفتر همکاری های علمی و بین المللی

جستجو اخبار

اخبار دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا
22

شرکت رییس و مدیر همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه الزهرا در نشست روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های متولی کارگروه های ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین ا لمللی وزارت علوم: (20/2/97)

شرکت رییس و مدیر همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه الزهرا در نشست روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های متولی کارگروه های ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین ا لمللی وزارت علوم: (20/2/97)

دکتر مهناز ملانظری رییس و دکتر پریچهر حناچی مدیر همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه الزهرا صبح روز پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه 1397 در نشست روسای 30 دانشگاه و پژوهشگاه متولی کارگروه های ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم شرکت کردند.

 در این نشست دکتر سورنا ستاری معاون علمی فناوری ریاست جمهوری طی سخنانی گفت: میانگین مهاجرت دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور از میانگین جهانی نیز پایین تر است. همه کشورها دانشجویانی در کشورهای دیگر دارند. مهاجرت دانشجویان امری رایج است و اصلاً نگران کننده نیست و مسئولان باید برای بازگشت دانشجویان پس از تحصیل به کشور برنامه ریزی و سیاستهای تشویقی لازم را پیش بینی کنند، چراکه دانشجویانی که به خارج از کشور می روند عموماً از دانشجویان موفق و نخبه هستند و در خارج از کشور فرصت های شغلی پیدا می کنند لذا برای بازگشت این نخبگان به عنوان یک سرمایه انسانی، باید شرایط خاصی را در کشور فراهم کنیم.

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست روسای ۳۰ دانشگاه متولی همکاری های علمی بین المللی در این نشست با تاکید برگسترش دیپلماسی قوی علمی در وزارت علوم طی سال گذشته، به سفر چندین هیات دانشگاهی عالی رتبه از کشورهای مختلف جهان در سطح وزیر علوم یا معاون رئیس جمهور به ایران و بازدید از دانشگاههای کشورمان اشاره کرد. وی افزود: اقدامهای بسیاری در زمینه انجام پژوهش های مشترک؛ ایجاد دوره های آموزشی مشترک، تبادل استاد و دانشجو و جذب محققان ایرانی مقیم خارج از کشور در دانشگاههای کشور در حال انجام است. وزیر علوم، اقبال دانشگاههای خارجی به همکاری علمی با دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ایران را خوب ارزیابی کرد و افزود: دانشگاههای کشور باید در حین انعقاد قراردادهای پژوهشی به انتقال فناوری به کشور نیز فکر کنند. دکتر غلامی تاکید کرد: اعضای هیات عملی دانشگاهها مسئولیت اجرایی سازی همکاری های علمی بین دانشگاهی را برعهده دارند و نقش وزارت علوم در این خصوص حمایت و پشتیبانی است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های متعدد بین دانشگاههای کشورمان با دیگر کشورها گفت: دانشگاهها ضمن عملی کردن تفاهم نامه های گذشته فقط تفاهم نامه های جدیدی را امضا کنند که در زمان کوتاه مانند شش ماه قابل اجرایی شدن باشد. تمرکز دانشگاهها باید برای جذب دانشجوی خارجی شهریه پرداز باشد و برای تحقق این هدف باید بسترها و سازو کارهای لازم را ایجاد و فرآیند آسان جذب دانشجو را به صورت روشن و شفاف تعریف کنیم. دکتر غلامی، الکترونیکی شدن فرآیند ثبت نام و اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی را یکی از نخستین اقدامات لازم برای جذب دانشجویان خارجی دانست که می تواند روند بررسی درخواست ها و پاسخگویی را سریع تر و دقیق تر کند.

 دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم با ارائه گزارشی از عملکرد وزارت علوم در حوزه همکاری های علمی بین المللی گفت: در سال ۱۳۹۶، دو هزار و دویست ویزای ورود به ایران برای بازدید از دانشگاههای کشور با همکاری وزارت علوم صادر شد که این میزان، نشان دهنده رشد همکاری های علمی بین المللی در کشور است. وی افزود: هم اکنون با احتساب دانشجویان جامعه المصطفی العالمیه ۵۵ هزار دانشجوی خارجی در ایران مشغول به تحصیل هستند که بر اساس تکالیف قانونی در برنامه ششم توسعه باید تا سال ۱۴۰۰ شمسی این تعداد دانشجویان خارجی را به ۸۰ هزار دانشجو افزایش دهیم. رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم با اشاره به انتشار مقاله های علمی به صورت مشترک به عنوان یک شاخص مهم در رتبه بندی های بین المللی گفت: هم اکنون ۲۳ درصد مقاله های علمی محققان ایران با مشارکت محققان بین المللی منتشر می شود که باید این تعداد به ۳۵ درصد افزایش یابد.

در ادامه این نشست روسای تعدادی از دانشگاهها و پژوهشگاههای متولی کارگروههای ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی گزارشی از فعالیتهای کارگروههای خود را ارائه نمودند.تعداد مشاهده خبر: (143)
کد خبر: 3397
  • شرکت رییس و مدیر همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه الزهرا در نشست روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های متولی کارگروه های ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین ا لمللی وزارت علوم: (20/2/97)
  • شرکت رییس و مدیر همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه الزهرا در نشست روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های متولی کارگروه های ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین ا لمللی وزارت علوم: (20/2/97)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: