اخبار دفتر همکاری های علمی و بین المللی

جستجو اخبار

اخبار دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا
14

حضور دانشگاه الزهرا در نشست استانداردهای بین المللی پیش برنده دستور کار جهانی: (11/7/97)

حضور دانشگاه الزهرا در نشست استانداردهای بین المللی پیش برنده دستور کار جهانی: (11/7/97)

نشست تخصصی بین المللی با عنوان " استانداردهای بین المللی پیش برنده دستور کار جهانی: حضور نسل جوان در استاندارد سازی" صبح روز چهارشنبه 11 مهر ماه 1397 دردانشگاه علم و صنعت با مشارکت سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان بین المللی استانداردISO و با حضور پروفسور سرجیو موجیکا دبیر کل سازمان بین المللی استانداردISO و تعداد بسیاری از دانشجویان برگزار گردید. دانشگاه الزهرا نیز در این نشست با حضور دکتر حناچی مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه، دکتر سادات حسینی مدیر آزمایشگاه های دانشگاه و دکتر حسین نژاد و نیکوفر از اعضای هیات علمی گروه شیمی به همراه تعدادی از دانشجویان انجمن استاندارد دانشجویی دانشگاه شرکت نمود.

نشست استاندارد با خوشامدگویی دکتر شاه حسینی معاون بین الملل دانشگاه علم و صنعت و با معرفی اهداف و برنامه ها و اعضای پنل این نشست آغازگردید. سپس دکتر جبارعلی ذاکری رییس دانشگاه علم و صنعت در سخنان خود بر لزوم توسعه همکاری های بین المللی جهت ترویج و آموزش استاندارد سازی و روند تدوین آن و حضور در کمیته های علمی و فنی و کرسی های استادارد سازی در مجامع بین المللی تاکید نمود. در ادامه دکتر حمیدرضا فولادگر، نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس فراکسیون استاندارد و کیفیت مجلس، گزارشی از حضور ایران در مجمع عمومی اعضای سازمان بین المللی استاندارد ISO واجلاس کشورهای در حال توسعه با موضوع استاندارد و کیفیت ارایه داد. وی در خصوص ارتقای رده مدیریتی موسسه ملی استاندارد به سازمان ملی استاندارد جهت نقش موثرتری که میتواند در تدوین وفرهنگ سازی بحث استاندارد و کیفیت داشته باشد  به بحث پرداخت. همچنین به تصویب قانون توسعه سازمان ملی استاندارد در مجلس شورای اسلامی و تسری وظایف این سازمان جهت استاندارد به کلیه کالاها و خدمات و نه صرفا حوزه صنعت، اشاره نمود و افزود:ه در برنامه ششم توسعه دو وظیفه اصلی در این حوزه تعریف شده است،  تدوین سند جامع کیفیت و ارایه نقشه راه نظام ملی استاندارد، و لذا نقش دانشگاه ها جهت همکاری در این دو حوزه بسیار مهم است. سپس دکتر طبری یکی از اعضای هیات مدیره فنی سازمان بین المللی استاندارد ISO سخنرانی خود را با موضوع نقش دانشجویان و نسل جوان در پیشبرد اهداف جهانی توسعه پایدار در حوزه استاندارد آغاز نمود. وی اشاره کرد: این اولین بار است که دبیر کل سازمان ISO در کشوری خارجی  با هدف سوق فعالیتهای دانشجویی در حوزه استاندارد حضور می یابد و گزارشی از برگزاری دوره های آموزشی و کنفرانس های دانش آموزی و دانشجویی استاندارد سازی در ایران و سایر کشورها ارایه می نماید. وی سپس تجربیات تشکیل انجمن دانشجویی استاندارد در دانشگاه Royal Institute of Technology در سوئد را به اشتراک گذاشته و کلیپی از مجموعه فعالیتهای این انجمن به نمایش گذاشت و سپس انجمن استاندارد دانشجویی دانشگاه الزهرا را بعنوان اولین انجمن دانشجویی ایران در این حوزه معرفی نمود.

سپس ژیلا ذوالفقاری دبیر انجمن استاندارد دانشجویی دانشگاه الزهرا، تشکیل این انجمن در دانشگاه الزهرا و فعالیتهای آن را بعنوان الگویی مناسب برای سایر دانشگاه های ایران معرفی نمود. سپس این دانشجوی دانشگاه الزهرا،  در خصوص کمیته های چهارگانه ی استاندارد با موضوعهای محیط زیست، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و طراحی صنعتی و پیشرفت کار این انجمن در دانشگاه الزهرا در پروژه تدوین استاندارد مدیریت پسماند مواد شیمیایی و ایمنی آزمایشگاه ها و برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه گزارشی ارایه داد. وی همچنین پیشنهاد کرد پروژه ای با موضوع استاندارد در دانشگاه الزهرا به اجرا درآید.  سپس خبر اخد مجوز انتشار نشریه "معیار" توسط انجمن دانشجویی استاندارد دانشگاه الزهرا را اعلام نمود.

در بخش پایانی، پروفسور سرجیو موجیکا دبیر کل سازمان بین المللی استانداردISO، سخنرانی خود را ایراد نمود. در این سخنرانی وی به معرفی سازمان ISO و وظایف و چالش هایی که این سازمان در قبال دستور کار جهانی دارد، پرداخته و تاکید کرد که این چالشها تشریفاتی نبوده و دغدغه اصلی جهان امروز است و بر شعار این سازمان " استانداردها زبان مشترک برای دنیای ایمن تر هستند" تاکید نمود. وی درپایان از دانشجویان و نسل جوان برای آگاهی، همکاری و مشارکت در این حوزه دعوت کرد.تعداد مشاهده خبر: (159)
کد خبر: 4531
  • حضور دانشگاه الزهرا در نشست استانداردهای بین المللی پیش برنده دستور کار جهانی: (11/7/97)
  • حضور دانشگاه الزهرا در نشست استانداردهای بین المللی پیش برنده دستور کار جهانی: (11/7/97)
  • حضور دانشگاه الزهرا در نشست استانداردهای بین المللی پیش برنده دستور کار جهانی: (11/7/97)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: