اخبار دفتر همکاری های علمی و بین المللی

جستجو اخبار

اخبار دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا
16

مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بین المللی انرژی خورشیدی– (15/6/95)

سومین کنفرانس بین المللی انرژی خورشیدی صبح روز 15 شهریور 1395 با همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا با حضور مهندس چیت چیان وزیر نیرو و جمع کثیری از استادان و پژوهشگران انرژی دانشگاهها و مراکز پژوهشی داخلی و خارجی به میزبانی دانشگاه تهران افتتاح شد. دکتر خزعلی رییس دانشگاه الزهرا در مراسم افتتاحیه کنفرانس با بیان اینکه این پتانسیل وجود دارد که ایران قطب انرژی خورشیدی در منطقه شود، گفت: دانشگاه الزهرا با بهره‌گیری از سیستم خورشیدی بخشی از برق مصرفی خود را تامین کرده و از آن برای کارهای تحقیقاتی استفاده می‌کند. وی افزود: مسئله انرژی های خورشیدی از جنبه های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، امنیتی و فرهنگی قابل بررسی است. مسئولان کشور باید به تدوین قوانین و آیین نامه ها در بهره برداری بهینه از انرژی های تجدیدپذیر همت گمارند. وی افزود: ما غالبا از برنامه های کاربردی در این زمینه غافل هستیم وظیفه ما این است که از هستی به خوبی استفاده کنیم و در حفظ آن کوشا باشیم.

 

دکتر خزعلی در مورد نقش اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر گفت: در بحث بهره وری در سال های آتی با مشکل زیادی روبه رو خواهیم شد. تنوع سبد انرژی بحث امنیتی ما است و این که ذکر می شود 92 درصد برق ما از سوخت فسیلی به وجود می آید نشان می دهد که پس از پایان منابع فسیلی با مشکلات زیادی روبه رو خواهیم شد. تکلیف ما این است که به سمت انرژی های تجدیدپذیر حرکت کنیم.

 

رئیس دانشگاه الزهرا با تاکید بر لزوم بهره مندی از پشتوانه های لازم برای حمایت از شرکت های دانش بنیان تصدیق کرد: این پتانسیل وجود دارد که ایران قطب انرژی خورشیدی منطقه شود. دانشگاه الزهرا با بهره گیری از سیستم خورشیدی بخشی از برق مصرفی خود را تامین کرده است و از آن برای کارهای تحقیقاتی استفاده می کند.

 مهندس چیت چیان، وزیر نیرو در مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های خورشیدی گفت: انرژی‌های تجدیدپذیر جزو سرفصل‌های مهم سیاست‌های کلی نظام در برنامه‌های توسعه کشور است. وی افزود: در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده است تا 5 هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی در کشور نصب شود. وی مسئله انرژی‌های نو برای جهان را امری بسیار مهم و شناخته شده‌ توصیف کرد و افزود: این موضوع نشان دهنده تبدیل شدن انرژی‌های نو به انرژی‌ اصلی آینده دنیا است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه چنانچه هزینه‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را محاسبه کنیم، هزینه تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی کمتر از انرژی‌های فسیلی است، افزود: وزارت نیرو تصمیم گرفته تا گسترش انرژی‌های خورشیدی را با کمک بخش خصوصی در دستور کار خود قرار دهد و به همین خاطر، برای کسانی که در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند بسته‌های تشویقی خاصی را در نظر گرفته است. وی تصریح کرد: این امر می‌تواند هم برای سرمایه‌گذاران حوزه تولید و هم برای سرمایه‌گذاران حوزه ساخت تجهیزات بسیار مفید باشد. انرژی‌های فتوولتائیک هم از نظر ظرفیت و هم از نظر سرمایه‌گذاری بسیار منعطف هستند و می‌توانند باعث گسترش اشتغال دانش بنیان، کاهش تلفات برق و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی شوند.

 


تعداد مشاهده خبر: (941)
کد خبر: 863

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: