اخبار دفتر همکاری های علمی و بین المللی

جستجو اخبار

اخبار دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا
05

برگزاری کنفرانس بین المللی گفتگوهای فرهنگی زنان ایران و عرب در دانشگاه الزهرا(س): 3/11/1395

برگزاری کنفرانس بین المللی گفتگوهای فرهنگی زنان ایران و عرب در دانشگاه الزهرا(س):  3/11/1395

مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی گفتگوهای فرهنگی زنان ایران و عرب صبح روز یکشنبه سوم بهمن ماه 1395 در محل تالار نور مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا برگزار شد. دکتر خزعلی رییس دانشگاه طی سخنان افتتاحیه کنفرانس گفت: امروز زنان در برابر فرصتها و تهدیدهای جدی قرار دارند. وی افزود: امروز ما به جایی رسیده ایم که به افقهای تازه در بهره گیری از ظرفیتهای جدید نیازمندیم. زن ایرانی امروز با بهره گیری از ظرفیتهای فرهنگی تاریخی بیش از پیش آماده است تا با محوریت توسعه فرهنگی جهان اسلام در کنار زنان جهان عرب قرار گیرد تا آسیبهای فرهنگی ناشی از توسعه را به حداقل برساند.

دکتر مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان ضمن ابراز تاسف از حادثه اسف بار ساختمان پلاسکو در تهران، برای آسیب دیدگان حادثه و خانواده های آنان درخواست صبر و اجر نمود. وی در ادامه با ارائه گزارشی از افزایش مشارکت اجتماعی زنان در طول 38 سال گذشته، بر اهمیت ادامه روند تثبیت برابری زنان و رفع تبعیض علیه زنان در تمامی سطوح و اقشار جامعه ایرانی تاکید نمود.

دکتر محمد روشن معاون حقوقی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنرانی خود با تاکید بر برابری حقوق زن و مرد در اسلام افزود، در خصوص تصدی مسئولیتهای عمومی خطاب شارع اسلام عام است و تفاوتی بین زن و مرد نیست. در اصل 20 قانون اساسی نیز تاکید شده است که همه افراد کشور اعم از زن و مرد به طور یکسان در حمایت قانون قرار دارند. وی وجود تبعیض علیه زنان را ناسپاسی در برابر نعم الهی قلمداد نمود و بهره برداری از استعدادهای بالقوه و بالفعل زنان در کشور را ضروری دانست.

الهام امین زاده دستیار رییس جمهور در امور حقوقی زنان با اشاره به نقش زنان در صدر اسلام در بنیان گذاری تمدن اسلامی، و تایید نقش برجسته اجتماعی زنان ایرانی پس از اسلام، افزود: متاسفانه رفتار سلاطین موجب تضعیف موقعیت زنان در ایران شد. امام خمینی با پر رنگ کردن حضور زنان در عرصه مبارزه موجبات مشارکت سیاسی زنان را فراهم ساخت و امروز مناصب مدیریتی، علمی، اجتماعی و فرهنگی محدودیتی برای زنان ندارند. وی در ادامه سخنان خود پیشنهاد تشکیل جبهه متحد وکلا و حقوقدانان زن ایران و عرب با هدف احیای حقوق زنان و پیشگیری از جنگ و دفاع از حق صلح که نسل سوم حقوق بشر است، را مطرح کرد. وی با اشاره به این که بیشترین آسیب از جنگ و ناامنی متوجه زنان است، برخورداری از صلح و امنیت را حق اولیه زنان دانست.

دکتر ماهروزاده رییس شبکه زنان دانشمند مسلمان طی سخنان خود ابراز امیدواری کرد برگزاری این همایش گامی موثر در همگرایی کشورهای اسلامی باشد. وی با بیان تاریخچه شبکه زنان دانشمند مسلمان از اعطای بورسهای تحقیقاتی با حمایت سازمانهای مختلف علمی و فرهنگی بین المللی و تخصیص 10 بورس پسادکتری به اعضای شبکه، از میهمانان کنفرانس دعوت کرد با تکمیل فرم ثبت نام به شبکه زنان دانشمند جهان اسلام بپیوندند.

 

تعداد مشاهده خبر: (605)
کد خبر: 966
  • برگزاری کنفرانس بین المللی گفتگوهای فرهنگی زنان ایران و عرب در دانشگاه الزهرا(س):  3/11/1395
  • برگزاری کنفرانس بین المللی گفتگوهای فرهنگی زنان ایران و عرب در دانشگاه الزهرا(س):  3/11/1395
  • برگزاری کنفرانس بین المللی گفتگوهای فرهنگی زنان ایران و عرب در دانشگاه الزهرا(س):  3/11/1395
  • برگزاری کنفرانس بین المللی گفتگوهای فرهنگی زنان ایران و عرب در دانشگاه الزهرا(س):  3/11/1395

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: