دوشنبه 23 فروردین 1400          
    بخش های دفتر » بخش ارتباطات دانشگاهی و ماموریت های بین المللی » عضویت در سازمان های بین المللی
عضویت در سازمان های بین المللی


 عضویت در مجامع بین المللی دانشگاهی

 از جمله مزایای عضویت دانشگاه الزهرا(س) به عنوان دانشگاه ویژه زنان در مجامع بین المللی دانشگاهی می توان به موارد ذیل اشاره کرد: 

  1. معرفی آموزش عالی زنان در جمهوری اسلامی ایران
  2. بهره برداری از فرصت ها و امکانات ارائه شده برای ارتقای آموزش عالی جهانی
  3. مشارکت و همکاری در پروژه های بین المللی و منطقه ای
  4. شرکت در کنفرانس ها و سمپوزیوم های آموزش عالی با حضور رییسان دانشگاه های عضو و مدیران آموزش عالی جهانی
  5. تبادل نشریه های تخصصی و کتاب های آموزشی و کمک آموزشیدانشگاه الزهرا در 5 سازمان بین المللی دانشگاهی عضویت دارد: اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام 

Federation of Universities of Islamic World (FUIW) اتحادیه بین المللی دانشگاه ها

International Association of Universities (IAU)
اتحادیه دانشگاه های قفقاز   

Caucasus University Association (KÜNİB)
 اتحادیه دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه 

(Asian Pacific University Association – (AUAP

آژانس دانشگاهی فرانسوی زبان 

 Agence universitaire de la Francophonie -AUF 

 
جدول سازمانهای بین المللی دانشگاهی که دانشگاه الزهرا در آنها عضویت دارد:

نشانی وب سایت

علامت اختصاری

سال آغاز عضویت

وابستگی سازمان

نام سازمانhttp://www.fuiw.org

FUIW  

2000 میلادی

سازمان علمی فرهنگی جهان اسلام - ایسسکو

اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام

http://www.iau.org

IAU

2001 میلادی

سازمان علمی فرهنگی ملل متحد - یونسکو

اتحادیه بین المللی دانشگاه ها

 http://www.kunib.com
KÜNİB

 2015       میلادی    اتحادیه دانشگاه

های قفقاز
http://www.e-auap.org
 
AUAP
 
2017 میلادی
 
  اتحادیه دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه
 
https://www.auf.org/  AUF  2018 میلادی    آژانس دانشگاهی فرانسوی زبان
 

  

عضویت های بین المللی


 اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)

دانشگاه الزهرا ازسال 2001 به عضويت مجمع بين المللي دانشگاهها (IAU) درآمده است. مجمع نام برده را ميتوان معتبرترين سازمان بين المللي دانشگاهي قلمداد نمود كه زير مجموعه سازمان فرهنگي آموزشي ملل متحد – يونسكو است . از مهمترين اهداف مجمع ايجاد همسويي و هماهنگي جهاني در آموزش عالي كشورهاي مختلف در جهت گسترش امكانات و ارتقاي اهداف آموزش عالي و بهره برداري عالي و بهينه از امكانات نرم افزاري آموزش عالي در سطح جهان مي باشد.

ازمهمترين خدمات (IAU) به دانشگاههاي عضو ، برگزاري كنفرانس ها و نشست هايي در زمينه آموزش عالي و پ‍‍‍ژ‍وهش در ارتباط با مسائل جهاني و منطقه اي است . شركت دانشگاههاي عضو در اين گونه كنفرانسها زمينه آشنايي بيشتر رييسان دانشگاههاي كشور با آخرين دستآوردها و چالش هاي پيش روي آموزش عالي در سطح جهان را فراهم مي آورد. استماع سخنراني ها و گزارش ها ، مطالعه نشريه ها و كتاب هاي ارايه شده در حاشيه كنفرانس ها و همچنين انجام گفتگوهاي متعدد با ديگر اعضاي شركت كننده و ملاقات با صاحب نظران و نظريه پردازان آموزش عالي در ديگر كشور هاي جهان موجب به روز شدن اطلاعات مسئولان دانشگاههاي كشور شده و مقدمات لازم را براي بومي سازي راهبردهاي آموزش عالي جهاني در كشور فراهم مي نمايد. برای کسب اطلاع بیشتر به وبگاه اتحادیه به آدرس http://www.iau-aiu.net مراجعه فرمایید. فدراسیون دانشگاه های جهان اسلام (FUIW)


اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام (FUIW) بعنوان يكي از نهادهاي وابسته به سازمان كنفرانس اسلامي (OIC) نقش بسزايي در تعميق روابط كشورهاي اسلامي و ترويج همكاريهاي علمي پ‍ژوهشي بين دانشگاههاي كشورهاي عضو بر عهده دارد.اين مسأله به عنوان يكي از راهبردهاي اصلي سازمان كنفرانس اسلامي نيزمد نظرقرارگرفته است. همكاري بين دانشگاههاي كشورهاي مختلف در سرزمين بزرگ اسلامي از طريق (FUIW) سامان دهي شده و با توجه به تنوع رشته هاي علمي هدايت و سازماندهي تخصصي مي گردد. دانشگاه الزهرا از سال 2000 به عضويت اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام در آمده است و با شركت فعال در مجامع عمومي اتحاديه و كنفرانس هاي آموزش عالي جهاني كه با حضور رييسان دانشگاههاي عضو و هيأت هاي همراه سالانه در كشورهاي مختلف برگزار ميگردد به عنوان يكي از دانشگاههاي مهم جهان اسلام در آموزش عالي زنان مسلمان مطرح است. برای کسب اطلاع بیشتر به وبگاه اتحادیه به آدرس www.fuiw.org مراجعه فرمایید.

اتحادیه دانشگاه های قفقاز (KÜNİB)

«اتحادیه دانشگاه های قفقاز» موسوم به KÜNİB، نهادی دانشگاهی متشکل از 55 دانشگاه از کشورهای منطقه قفقاز و کشورهای همجوار است که در سال 2009 میلادی (1387 شمسی) تاسیس شده است. این نهاد که مقر آن در دانشگاه «اردهان» در شهری به همین نام در کشور ترکیه قرار دارد، هدف اصلی خود را بهره گیری از میراث مشترک کشورهای منطقه قفقاز و مناطق همجوار و بهبود وضعیت کنونی و چشم انداز آینده دانشگاهی و فرهنگی منطقه در حوزه های گوناگونی از علوم انسانی و سایر حوزه های دانش، تعریف کرده است. برگزاری سمینارها و سمپوزیوم های مشترک، تبادل استاد و دانشجو در دوره های زمانی مشخص و ساماندهی فعالیت های فرهنگی، هنری و حمایتی با همکاری و هماهنگی دانشگاه های عضو برخی از مهم ترین اقداماتی هستند که اتحادیه دانشگاه های قفقاز در دستور کار خود تعریف کرده است.  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس http://www.kunib.com مراجعه کنید.اتحادیه دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه (Asian Pacific University Association – AUAP)

اتحادیه دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه، از جمله توسعه یافته ترین مجامع بین المللی یونسکو، متشکل از موسسات دانشگاهی تحصیلات تکمیلی است و  روسای دانشگاه های عضو به عنوان نمایندگان موسسات متبوع خود در اتحادیه به شمار می روند. این اتحادیه از سال 1373(1995) و با ریاست دانشگاه سوراناری تایلند آغاز به کار کرده است. رایزنی های اولیه در خصوص نحوه عضویت در اتحادیه مزبور طی برگزاری پانزدهمین نشست مجمع عمومی اتحادیه بین­ المللی دانشگاه­ها در تایلند انجام شد.  درخواست  عضویت در اتحادیه دانشگاه­های آسیا و اقیانوسیه (AUAP)  در آذرماه 1395  به دبیرخانه اتحادیه مستقر در دانشگاه تهران ارسال گردید. در پی تلاش­های انجام شده مدیریت همکاریهای علمی بین المللی، دانشگاه الزهرا از ابتدای سال 2017 به عضویت "اتحادیه دانشگاه­های آسیا و اقیانوسیه" (AUAP) در آمده است.


آژانس دانشگاهی فرانسوی زبان AUF:

دانشگاه الزهرا(س) در سال 2018 به عضویت آژانس دانشگاهی فرانسوی زبان ( Agence universitaire de la Francophonie) درآمد. درخواست رسمي عضویت دانشگاه الزهرا در جلسه هیئت مديره آژانس در شهر پاريس در دسامبر 2017 (آذرماه ۱۳۹۶ )، مورد بررسي قرار گرفت و با آن موافقت گرديد. پذيرفته شدن دانشگاه الزهرا(س) به معني استفاده همه رشته ها و حوزه هاي دانشگاه از مجموعه امکاناتي و همکاري هايي است که آژانس‌ در اختيار دارد. تعهدات و وظايف اين آژانس بر پايه احترام به اصول و ارزش هاي تفاوت فرهنگي و مشارکت و همكاري بنا شده است.

برخی از تعهدات آژانس نسبت به دانشگاه های عضو بدین قرار است: تسهیل دسترسی محققان فرانسوی زبان دانشگاههای عضو به منابع سایر مؤسسه های عضو اتحادیه، تسهيل در گسترش پروژه هاي منطقه اي و همکاري هاي ميان مؤسسه های عضو و همراهي آنان در آماده سازي و تدوين پروژه هاي علمي بر پايه ي برنامه ريزي چهارساله ي آژانس دانشگاهي فرانسوي زبان، فراهم آوردن امکان دسترسي مؤسسه های عضو به ابزارها و منابع آموزشي منطبق با نيازها و بافت منطقه اي، به ويژه با فراهم نمودن امکان استفاده از فناوری هاي اطلاعاتي و ارتباطي براي آموزش و پژوهش، اطلاع رسانی مداوم به تمامی اعضا درخصوص فعاليتهاي اصلي آژانس دانشگاهي فرانسوي زبان، تضمين پيشرفت و توسعه ي دانشگاه هاي عضو شبكه و فعاليتهاي آنان به كمك امكانات مختلف ارتباطي كه در اختیار آژانس قرار دارد. دانشگاه تهران، دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه تبريز، دانشگاه تربيت مدرس، و برخي ديگر از دانشگاه هاي مهم ايران عضو اين آژانس هستند.